У Параћину је 16.10.2017, свечано отворено годишње саветовање Алумни клуба Правосудне академије (АКПА) под називом ”Нове перспективе”, уз присуство 120 полазника Правосудне академије (ПА), судија, тужилаца и шефова судова и тужилаштава из целе Србије, као и гостију из струковних организација. Средишна тема скупа биле су очекиване измене Устава у делу који се тиче правосуђа и прописивање завршене Правосудне академије као услова за избор на судијску и тужилачку функцију.
Саветовање је отворио председник Синиша Трифуновић који је рекао да је за АКПА је протекло време било кључно, преломно, јер је АКПА успела да се јасно профилише као једино струковно удружење које окупља и судије, и тужиоце и будуће носиоце правосудних функција, које широка јавност препознаје као удружење које има свој јасан став и политику и које тежи да буде ново лице правосуђа. АКПА је показао храброст, одлучност, и интегритет, јер пред сваким у правосуђу и изван њега јасно критикује лоше појаве, али истко тако уме да препозна и подржи сваки напор у циљу повећања владавине права. АКПА је увек спреман на дијалог и са неистомишљеницима и спреман је на добар компромис, јер је првенствено добронамеран и жели да свежим идејама помогне институцијама ове државе да унапреде свој рад и да повећају поверење грађана у правосуђе.
Председник Удружења судија прекршајних судија Милан Мариновић рекао је да његово удружење, које има преко 800 чланова, својим предлогом за измену Устава жели да ПА постане не само законска већ и уставна категорија и тачка преко које ће се убудуће регрутовати већина нових судија. Својеврсна хајка коју део правосуђа у последње време води против АКПА и идеје ПА јесте доказ да је АКПА да добром путу када тражи реформу система избора судија те објективне и мерљиве критеријуме за долазак на судијско и тужилачко место, сматра Мариновић.
Заменик Републичког јавног тужиоца др Јасмина Киурски истакла је да у предстојећим уставним изменама држава има само две могућности: или укинути ПА или идеју ПА спровести до краја. Ова земља има потребу да коначно системски уреди обуку будућих судија и тужилаца и да има јасне критеријуме за долазак на правосудну функцију.
Директор Правосудне академије Ненад Вујић подсетио је да свршеници полазници ПА који су изабрани на судијске и тужилачке функције имају надпросечне резултате и да су по резултатима у врху српског правосуђа.
Говорници су своја обраћања завршили мотом одржаног скупа: ”Догодине у Уставу”, настао као израз жеље да ПА, основана уз помоћ ЕУ још 2010, напокон постане уставна категорија, а да грађани добију обучене судије и квалитетније правосуђе, чије мањкавости осећају годинама на својој кожи.
Након свечаног отварања уследио је коктел за све учеснике саветовања и госте.