- 94% изабраних судија у Републици Србији у последњих 2 године су лица која нису завршила почетну обуку за судије. Зашто?
- Правосудна академија Републике Србије сваке године уписује у просеку 25 полазника обуке за будуће судије и заменике јавних тужилаца (правосудне функционере), који се бирају на јавном конкурсу и пријемном испиту. Полазници Правосудне академије примају плату из буџета Правосудне академије, који на годишњем нивоу износи 3,35 милиона евра.Ипак, лица која заврше обуку Правосудне академије се не бирају на правосудне функције, већ се за ова важна места бирају лица без завршене званичне обуке. Зашто?
- Националном стратегијом за реформу правосуђа за период од 2013-2018. године, коју је усвојила Народна скупштина Републике Србије, предвиђено је да завршена почетна обука на Правосудној академији буде услов за ступање на функцију. Зашто се Национална стратегија не спроводи?
- Велика већина европских држава већ деценијама своје судије и тужиоце обучава на правосудним академијама. Зашто то није случај у Србији?
- У овом тренутку постоји 92 свршена полазника Правосудне академије који нису изабрани на правосудне функције иако је у њихову обуку уложен велики новац. Зашто?
ОДГОВОРНОСТ ЗА ИЗБОР ПРАВОСУДНИХ ФУНКЦИОНЕРЕРА ИМАЈУ НАЈВИШЕ СУДИЈСКО ТЕЛО ВИСОКИ САВЕТ СУДСТВА (ВСС) И НАЈВИШЕ ТУЖИЛАЧКО ТЕЛО ДРЖАВНО ВЕЋЕ ТУЖИЛАЦА (ДВТ).
ВРЕМЕ ЈЕ ДА СЕ НА ПАВОСУДНУ ФУНКЦИЈУ ДОЛАЗИ ПО ЈАСНИМ, ОБЈЕКТИВНИМ И МЕРЉИВИМ КРИТЕРИЈУМИМА
Погледајте нашу Анализу новог система избора судија у Републици Србији.